You are here:   Athletics > Fell Running
Register   |  Login

ADAC Fell Running

Minimize

Fell training runs are organised fortnightly on Thursdays from April to September. 
Runs start at a variety of places and normally last 1½ hours and finish with a meal in a pub.
We meet at 6.45 for a 7pm start. 

Runs are also arranged on Thursday mornings during the winter months. 

 

Main and Wednesday Night Fell Running Calendar 2014

Administered by:  Andy Barton.                Email: a-barton@live.co.uk 

Table 1: Main Championship Races

No.

Name

Location

Date / Entry Fee

Distance and Categorisation

Website / Further Details

1

Lambs Longer Leg

Lamb Inn on Hayfield / Chinley Road

Sunday 19th January at 11am (NO EOD Pre-entry only £3.50 see website for details)

3.1m / 950’

BS

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

2

Kinder Trial (Orienteering)

Hayfield Scout Hut, Hayfield

Saturday 25th January internal starts between 10 to 11am. (NO EOD Pre-entry only £6 see website for details).

11m / 2,000'

(Orienteering Approx)

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

3

New Chew

(Orienteering)

Dovestones Sailing Club, Greenfield, Saddleworth

Sunday 23rd Feb at 09:30 (NO EOD Pre-entry only, £8 entry form from website).

(Orienteering)

 

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3021

http://saddleworth-runners.co.uk/

 

4

Cloud Nine Hill Race

Congleton Leisure Centre, Worrall Street, Congleton, Cheshire, CW12 1DT

Sunday 2nd March at 11am

(NO EOD Pre-online entry only £8. on-line entry fee, collect your number on the day before 10:45am)

9m / 1,250’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3074

http://www.congleton-harriers.co.uk/cloud9.htm

 

5

Don Morrison Memorial Edale Skyline

Edale Village Hall,

Edale

Sunday 23rd March at 10:30am (NO EOD Pre-online entry only via Sportident www.sientries.co.uk. from 1st February. Waiting list once limit reached).

21.1m / 4,505’

AL

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2968

http://dpfr.org.uk/pages/3

 

6

Mow Cop

Mount Pleasant/ Mow Cop Village Hall, Mount Pleasant Rd, ST7 3LG

Sunday 6th April 2014 at 11:00

(£5 EOD)

6.5m / 1,321’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3255

 

7

Rivington Pike

Crown Hotel, Horwich

 

Saturday 19th April at 3pm (£5 EOD)

3.2m / 699’

BS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3312

http://www.horwichrmiharriers.co.uk

8

Kinder Downfall

Hayfield Scout Hut, Hayfield

Sunday 27th April at 11:30 (Entry Fee £4, pre-entry on FRA entry form to organiser by 6th April - cheques payable to

 "Kinder Downfall Fell Race").

 

9.6m / 1,970’

BM

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

9

Mount Famine

Hayfield Scout Hut, Hayfield

Saturday 10th May at 11am (£4 EOD – Registration at Hayfield Scout Hut)

5m / 1,850’

AM

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

10

Fairfield Horseshoe

Rydal Hall, Ambleside

Saturday 17th May at 12:00

(£7 EOD)

9m / 2999’

AM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2981

http://amblesideac.org.uk/

11

Boar’s Head

Boar's Head Hotel, Shrigley Road North, Poynton.

Wednesday 4thJune at 19:30 (£3 EOD)

8.1m 1,322’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2975

 

12

Kinder Trog

Hayfield Scout Hut, Hayfield

Sunday 22nd June at 11am (£5 EOD)

16m / 1,391’

BL

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3131

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

13

Whaley Waltz

Whaley Bridge

Saturday 28th June at circa 13:10pm (£5 EOD)

5.8m / 899’

BS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3045

 

14

Bollington Nostalgia

Bollington

Sunday 13th July at 11am (both pre-entry £6 and EOD £8)

7.1m / 1,220’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2819

http://bridgendcentre.org.uk/

15

Teggs Nose

Trials field, Bullocks Lane, Sutton, Macc, SK11 0HE

Saturday 2nd August at 14:30 (£3 EOD)

7.3m / 1,722’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3099

http://macclesfield-harriers.co.uk/

16

Cracken Edge

Kinder MRT HQ, behind George Hotel, Hayfield, SK22 2JE.

Wednesday 6th August at 19:30 (£4 EOD)

7m / 1,450’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3094

http://kinderdownfall.co.uk/

17

Shelf Moor

Scout Hut, Old Glossop.

Sunday 7th September at 11am (£4 EOD)

5.7m / 1,449’

AS

http://glossopdale.org.uk/races/racessm.html

 

18

Lantern Pike

Sheepdog Trials & Show, Hayfield

Saturday 20th September at 2pm (Pay £7 entry to Sheepdog Trials & Show - race entry free)

5m / 1,050’

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

19

Windgather

Burbage Institute, Bishops Lane, Buxton, SK17 6UL

Sunday 12th October at 11am (£8 EOD)

13.5m / 2.500’

BL

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3331

http://fellraces.co.uk/

 

-

UK FELL RELAYS

Organised by Howgill Harriers & Dallam Running Club

19th October

N/a

TBC

20

Clwydian Hills

Cilcain Village Hall, Nr Mold, CH7 5NN

Sun 2nd Nov 2014 at 11:00

(£6 EOD)

8.9m / 3002’

AS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3363

 

21

Tour of Pendle

Barley Village Hall

Saturday 15th November at 10:30 (£7 entries on FRA Entry Form cheques to "Tour of Pendle" if limit not reached EOD £15)

16.8m / 4,833’

AL

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2824

http://www.claytonlemoors.org.uk/

22

Famous Grouse

Famous Grouse Inn, Birch Vale

Sunday 23rd November at 11am (£TBC EOD)

5m /1,250’

http://www.cs.man.ac.uk/~temples/hc/

 

23

Gravy Pud

Bulls Head, Tintwistle, SK13 1JY

Sunday 7th December at 11am (£5 EOD)

5m / 1,001’

BS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3119

http://www.nblg.co.uk/

 

Table 2: Wednesday Night Championship Races

No.

Name

Location

Date / Entry Fee

Distance and Categorisation

Website / Further Details

1

Joe Barber Herod Farm

Reliance Garage, Turnlee Road, Glossop

Wednesday 16th April 19:30 (£3 EOD)

3m / 1099’

AS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2847

 

2

Rainow 5

Rainow Institute, B5470 between Macclesfield and Whaley Bridge

Wednesday 7th May at 19:30 (£4 EOD)

5m / 751’

BS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3347

 

3

Shining Tor

Registration at Errwood Sailing Club, Goyt Valley.

Wednesday 14th May at 19:15 (£5 EOD)

4.3m / 1,148’

AS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3317

 

4

Vanessa Chappell

Wings School, Mudhurst Lane, Higher Disley, SK12 2AP

Wednesday 21st

May at 19:30 (£5 EOD)

5.6m / 1,316’

BS

http://www.goytvalleystriders.org.uk/pages/vanessa.html

 

5

Kettleshulme 

Village Hall, Macclesfield Road, Kettleshulme

Wednesday 28th May  at 19:30 (£4 EOD)

6m / 1,102’

BS

TBC

6

Boar’s Head

Boar's Head Hotel, Shrigley Road North, Poynton.

Wednesday 4thJune at 19:30 (£3 EOD)

8.1m 1,322’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=2975

 

7

Wormstones

The Beehive, Hague Street, Glossop

Wednesday 9th July  at 19:15 (£3.50 EOD)

4m / 1438’

AS

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3351

 

8

Forest 5

Macclesfield Forest Visitors Centre, Tentabank, Nr. Langley

Wednesday 16th July at 19:30 (£6 EOD)

5.5m

http://www.macclesfield-harriers.co.uk/

 

9

Goyts Moss

Derbyshire Bridge car park, Goyt Valley, nr Buxton

Wednesday 23rd July  at 19:30 (£3.50 EOD)

7m / 1,499’

BM

http://www.fellraces.co.uk/

 

10

Cracken Edge

Kinder MRT HQ, behind George Hotel, Hayfield, SK22 2JE.

Wednesday 6th August at 19:30 (£4 EOD)

7m / 1,450’

BM

http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=3094

http://kinderdownfall.co.uk/

 

    
Final Club championship table 2013

 

MALE CHAMPION  -  NEIL WALKER

FEMALE CHAMPION  -  ANN-MARIE JONES


    Points Races
1  Neil Walker 123 6
2  Tom Bush 120 10
3  Shaun Jackson 118 6
4  Pete Hill 117 9
5  Tim Raffle 113 6
6  Andrew Barton 106 7
7  Bruce Humphrey 90 6
8  Craig Partridge 81 5
9  John Noblett 71 4
10  Ann-Marie Jones 65 4
11  Jeff Norman 62 3
12  Olivia Bush 54 3
13  Bob Buckley 46 3
14  Bruce Owen 43 2
15  Mike Jones 40 4
16  Bev Ganose 38 3
17  Ken Burgess 37 2
18  Vanessa Harding 33 2
19  Dave Anderson 27 1
20  Tom Lavin 26 2
21  Colin Davies 23 2
22  Patrick Bonner 18 1
23  Alan Williams 18 2
24  Jenny Raffle 17 1
25  Maggie Jones 15 2
26  Jo Owen 12 1
27  Alan Barlow 12 1
28  Colin Banno-Thornton 10 0
29  Martin Crosby 10 0
30  Steve Renny 10 0
31  Matt Billingham 10 0
32  Mike Berks 10 0
33  Matt Kelly 10 0
34  Stephen Jones 8 1
35  George Raffle 7 1
36  Jean Dolan 6 1




Final Wednesday Night Championship table
 2013

 

 

 

CHAMPION  -  TOM BUSH

  

      Points   Races
1 Tom Bush 100 5
2 Shaun Jackson 90 5
3 Ann-Marie Jones 83 6
4 Andrew Barton 81 6
5 Bev Ganose 78 7
6 Bob Buckley 72 8
7 Bruce Humphrey 68 4
8 Jeff Norman 64 4
9 Mike Jones 61 5
10 Bruce Owen 58 3
11 Craig Partridge 48 3
= David Anderson 48 3
13 Olivia Bush 36 2
14 Vanessa Harding 31 2
15 Catherine Elliott 23 2
19 Alan Williams 22 2
16 John Noblett 20 1
17 Jo Owen 14 1
18 Sandra Lewis 12 1
20 Maggie Jones 8 1

   

 

 

 

 

 

 Full list of Fell Races here